Dla studenta praca dyplomowa

Opublikowano Grudzień 10th, 2018 | przez admin

2

Jakie błędy najczęściej pojawiają się podczas przygotowywania pracy dyplomowej do druku?

Napisanie dobrej pod względem merytorycznym pracy magisterskiej lub licencjackiej to bez wątpienia duże wyzwanie. Aby sprostać temu zadaniu, trzeba się w jego realizację mocno zaangażować. Godziny spędzone nad książkami i przed ekranem komputera wiążą się z dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym, dlatego warto, tam gdzie tylko się da, oszczędzić sobie dodatkowych zmartwień i stresu. Na pewno uda się uniknąć irytujących błędów, jeśli będzie się pamiętać o kilku istotnych kwestiach formalnych.

Odpowiednie formatowanie kluczem do sukcesu

Wymagania dotyczące odpowiedniej formy tak obszernego tekstu, jakim jest praca magisterska lub licencjacka, mają swoje głębokie uzasadnienie. Chodzi o to, by zarówno promotor, jak i reszta komisji biorącej udział w egzaminie, jakim jest obrona pracy dyplomowej, mogły bez przeszkód zapoznać się z jej treścią. Wszelkie niedociągnięcia, takie jak pominięcie wyjustowania tekstu czy nieodpowiednie oznaczenie przypisów, potrafią być bardzo irytujące i odwrócić uwagę od strony merytorycznej. Ciekawa treść jest oczywiście najbardziej istotna, ale dobre sformatowanie tekstu to warunek konieczny do dopuszczenia pracy do obrony.

Niedostosowane marginesy

Jednym z najczęściej spotykanych błędów podczas formatowania tekstu pracy dyplomowej jest niedostosowanie marginesów. W zależności od tego, czy praca ma być wydrukowana jednostronnie, czy dwustronnie, będą one wyglądać nieco inaczej. W tym drugim przypadku stosuje się tak zwane marginesy lustrzane. Niezwykle istotne jest również to, by pamiętać o pozostawieniu dodatkowego centymetra marginesu na oprawę.

Numerowanie stron

Niby drobiazg, a często potrafi przysporzyć sporo problemów i niepotrzebnych nerwów. Nawet jeśli będzie się pamiętać o numerowaniu stron już na etapie pisania pracy magisterskiej lub licencjackiej, podczas jej drukowania mogą wystąpić nieprawidłowości. Nie zawsze sprawdza się numerowanie automatyczne, ponieważ zazwyczaj ta funkcja uwzględnia również stronę tytułową, a ta – jak wiadomo – ponumerowana zostać nie powinna.

Wybór odpowiedniego formatu zapisu

Praca skończona, wszystkie niedociągnięcia usunięte, błędy poprawione. Wydawać by się mogło, że sukces jest już blisko, ale często na etapie drukowania pracy w drukarni okazuje się, że mimo tak ogromnych starań pojawiają się problemy z tekstem. Powodem tych trudności może być nieodpowiedni format, dlatego przed oddaniem pracy do druku trzeba upewnić się, że została ona zapisana jako PDF. Wtedy można mieć pewność, że tekst się, mówiąc kolokwialnie, nie rozjedzie i będzie miał dokładnie taką formę, jaka została mu pierwotnie nadana.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Sprawdzania nigdy dość, dlatego przed oddaniem pracy do druku nie zaszkodzi upewnić się, że wszystkie części pracy dyplomowej są ułożone w odpowiedniej kolejności i że na jej końcu znalazło się standardowe oświadczenie mówiące o tym, że praca nie jest plagiatem.

 

 

Tags:


O autorze2 Responses to Jakie błędy najczęściej pojawiają się podczas przygotowywania pracy dyplomowej do druku?

  1. student says:

    w sumie zawsze już takie same poprawki zajmują dużo czasu, jak pisze się już którąś z rzędu pracę, to wtedy jest łatwiej. Nieraz promotor czy recenzent przywiązuje dużą wagę do kwestii formatowania – justowania albo zachowania formatów. No przynajmniej u nas tak jest., dlatego lepiej zapoznać się z takimi wymogami

  2. użytkownik says:

    Najważniejsza zasada to chyba zapisanie pracy w pdf przed wydrukowaniem. Już teraz zawsze to robie, bo nauczyłem się na własnym błędzie. Nie zauważyłem, że pewne fragmenty mojej pracy kompletnie się rozsypały. Na szczęście był to tylko I rozdzial. Później już zawsze pamiętałem o zasadzie: zapisz pracę w odpowiednim formacie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑