Brak kategorii błędy przy projektowaniu

Opublikowano Kwiecień 10th, 2019 | przez admin

1

Jakie błędy popełniane są najczęściej przy projektowaniu?

Każdy dokument powinien być odpowiednio przygotowany do druku pod względem graficznym. Zaniedbanie tego skutkuje niezadowoleniem klienta, nie wynikającego jednak z błędu drukarni. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, które mają największy wpływ na końcowy wygląd wydrukowanego pliku.

Literówki

Z zasady programy do tworzenia plików tekstowych automatycznie poprawiają nasze błędy lub informują o niepoprawnej pisowni danego wyrazu czerwonym podkreślnikiem. Jest to bardzo pomocna funkcja, która niestety skutkuje tym, iż nie sprawdzamy ponownie całego tekstu. Ślepa wiara w intuicyjność naszego programu przekłada się na późniejsze błędy i literówki. Pojawiają się wyrazy, które miały być napisane inaczej, ale program poprawił je automatycznie na inny lub zasugerował złą odmianę, która nie pasuje do całości.

Marginesy

Czasami nasz tekst jest bardzo obszerny, a nam zależy, aby wszystko znalazło się na jednej stronie. Co wtedy robimy? Marginesy wąskie lub niestandardowe. Później okazuje się, że nasze CV ma obcięte zdjęcie. Bardzo łatwo można uniknąć takiej sytuacji. Wystarczy wyszukać opcję pogląd wydruku, a wtedy możemy podejrzeć, czy nasz dokument wydrukuje się w całości.

Czcionka

Bardzo dużo rodzajów czcionek pozostawia polskie znaki w standardowej wersji. Niektóre wyglądają ładnie na komputerze, a po wydruku zlewają się lub utrudniają czytanie. Najlepiej wydrukować sobie jedną testową stronę w danym rodzaju i rozmiarze czcionki, zanim zdecydujemy się na druk kilkunastu stron. Wybierając czcionkę, musimy pamiętać, jakie osoby będą czytać dany dokument. Jeśli dany arkusz chcesz przekazać osobie z wadą wzroku, zdecyduj się na większe litery. Drukując pracę dyplomową, dowiedz się jakie wymogi obowiązują na Twojej uczelni.

Efekty specjalne

Często zdarza się, że w programie graficznym dodajemy efekty, a finalnie otrzymujemy przekłamane kolory lub kwadraty zamiast cieniowania. O jakie efekty specjalne chodzi? W zasadzie wszystkie dostępne w każdym programie do grafiki komputerowej, np. cienie, przenikania, przezroczystości, soczewki, przejścia tonalne, itp. Aby wyeliminować ten błąd, wystarczy przed przekazaniem ostatecznej wersji pliku do druku spłaszczyć do bitmapy CMYK 300 dpi.

Format pliku

Najlepszym i najbezpieczniejszym formatem do druku jest PDF oraz TIF. Otrzymamy je z każdego programu na zasadzie eksportu. Odradzamy formaty JPG oraz doc. Bardzo często dokumenty pisane w programie Word zawierające tabele i wykresy, które zapisane są właśnie w formacie doc lub docx, inaczej wyglądają na różnych komputerach. Zanim wybierzesz się do drukarni, zapisz swój plik w dwóch formatach, abyś w razie ewentualnych poprawek przed drukiem mógł edytować swój plik.

Rozdzielczość bitmap

Każde zdjęcie lub grafika powinny być o rozdzielczości minimum 300 dpi. Inaczej ryzykujemy, iż bitmapy będą rozmyte lub niewyraźne. Podczas edycji nie zapominaj o tym, że każda bitmapa traci na jakości podczas zmiany jej wielkości. Jeśli nie dysponujesz grafiką o odpowiedniej rozdzielczości, to wymień ją na inną lub całkowicie z niej zrezygnuj.

Tags: , , ,


O autorzeOne Response to Jakie błędy popełniane są najczęściej przy projektowaniu?

  1. ania says:

    Cenne uwagi, ale z tych punktów najważniejsze zasady to dla mnie zachowanie odpowiednich marginesów i zapisanie grafik w dobrej rozdzielczości. Kiedy trafisz na profesjonalne centrum i fachową obsługę masz szansę, że zwrócą na to uwagę i unikniesz błędu przy przygotowaniu materiałów do druku. Jeśli nie warto przeczytać taki artykuł przed, bo przy niezachowaniu zasad możemy spodziewać się rozczarowania przy odbiorze zamówienia w drukarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top ↑